صدای دختر آبی روی سکوها؛ نام او در مستطیل سبز The Blue Girl of Iran

Spread the facts!

صدای دختر آبی روی سکوها؛ نام او در مستطیل سبز

همزمان با هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران نام سحر، یا همان دختر آبی ایران از سوی هواداران مرد باشگاه داماش گیلان در ورزشگاه این شهر فریاد زده شد و بازیکنان تیم اسقلال هم قبل از مسابقه خود با پیراهن‌های سیاه که نام دختر آبی و یک قلب آبی روی آن نقش بسته بود، در مستطیل سبز حاضر شدند.

مریم شجاعی جایزه جهانی ورزش برای حقوق بشر را به «دختر آبی» تقدیم کرد


عکس آز ارشیو

دو نهاد حقوق بشری جایزه ورزش برای حقوق بشر را به مدافعان حق زنان برای حضور در ورزشگاه های ایران اختصاص دادند و مریم شجاعی به نمایندگی از این فعالان جایزه را دریافت کرد.

این جایزه یکی از مجموعه جوایز بهترین های جهانی، در بکارگیری ورزش در تغییرات مثبت اجتماعی است که مراسم اهدای آن روز پنجشنبه در نیویورک با حضور مینکی وُردن مدیر «ابتکارات جهانی دیده بان حقوق بشر» و با همکاری «لیگ برابری» برگزار شد.

مینکی وردن هنگام دعوت از مریم شجاعی گفت، «او بنیانگذار کمپین «نه به ممنوعیت زنان» و «حقوق بنیادین من» است. او در عین حال یک زن ایرانی تبار و خواهر کاپیتان تیم ملی ایران، مسعود شجاعی است. مسعود دیوید بکام ایران است.»

مریم شجاعی نیز هنگام دریافت جایزه گفت «تشکر می کنم از ابتکارات جهانی دیده بان حقوق بشر. متشکرم از نهاد بکارگیری ورزش در تغییرات مثبت اجتماعی و لیگ برابری. من به دریافت این جایزه از سوی کمپین “نه به ممنوعیت زنان” و “حقوق بنیادین من” و “استادیوم ها را باز کنید” و بسیاری از زنان ایرانی که سال هاست روی این مطلب کار می کنند، افتخار می کنم. لطفا از کمپین ما حمایت و پتیشن ما را امضا کنید، من این جایزه را به سحر، دختر آبی عزیزمان، تقدیم می کنم که چند روز پیش جانش را در راه رسیدن به آرزوی مشترکمان از دست داد. لطفا یک دقیقه برای او سکوت کنید.»

تلاش های این فعالان برای ایجاد گفتمانی جهانی در مورد ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه های ورزشی در ایران، نشان دهنده آن است که برای محافظت و برقراری حقوق بشر دربسیاری از کشورها، مسیر طولانی پیش رو است.

نامزدهای نهایی جوایز جهانی ۲۰۱۹ این بنیاد، که مقر آن در نیویورک و لندن است، از میان ۳۰۰ نام و در هفت گروه، و دو جایزه ویژه، انتخاب شده‌اند.

 

….

Be the first to comment

Leave a Reply