Gilaky Dish غذای گیلکی، خورش کولی غورابیج

Spread the facts!

مواد لازم برای ۵ تا ۶ نفر:

کولی ( ماهی ریز ) ۸ عدد

سبزی نعناع، خلواش، چوچاق و گشنیز نیم کیلوگرم

ترشی آبغوره ( یا آب انار یا آب نارنج ) ۱/۵ فنجان

شکر ۱ قاشق غذاخوری

مغز گردو ۲۵۰ گرم

نمک و فلفل به مقدار کافی

طرز تهیه:

مغز گردو را ساییده یا چرخ کرده با دو لیوان آب می‌گذاریم بپزد تا روغن بیندازد. کولی را مطابق دستور پوست گرفته و نمک و فلفل زده در روغن داغ دو طرفش را سرخ می‌کنیم. سبزی را هم ساطوری ریز کرده و با روغن سرخ می‌کنیم. آنگاه کولی سرخ شده را با سبزی و ترشی در مغز گردوی پخته شده ریخته روی حرارت ملایم دم می‌کنیم. بعد از یک ساعت که آهسته جوشید، شکر و نمک و فلفل را به مقدار کافی اضافه نموده بعد از چند دقیقه برمی‌داریم. با پلو صرف می‌شود.

آماده کردن کولی:

کولی را روی آتش زغال می‌گذاریم. دو روی آن را تا حدی که بتوانیم پوستش را بکنیم روی آتش زغال کز می‌دهیم، ولی چون امروزه تهیه آتش زغال در منازل مشکل است می‌توان یک ورقه نازک حلبی را روی شعله چراغ گذاشت وقتی که داغ شد کولی‌ها را به تدریج روی آن قرار داد وقتی یک طرف کمی کز خورد به طرف دیگر برگرداند تا از هر دو رو کز بخورد و بتوانیم به آسانی پوست ماهی را جدا کنیم و زیاد له نشود. بعد از آن که پوست کولی را سر تا سر جدا کردیم به آهستگی از قسمت زیر دهان کولی محتویات شکم آنها را که معمولاً تلخ است بیرون می‌کشیم.

از آنجا که کولی خیلی لطیف است؛ نباید شکم آن را زیاد باز کرد در این صورت خرد خواهد شد. کولی ماده معمولاً اشبل دارد لذا آن را با اشبل سرخ می‌کنیم.سرکولی هم لزومی ندارد جدا شود.